בינה מלאכותית כובשת את האינטרנט של 2023 – מה כדאי לדעת?

בינה מלאכותית מכה גלים בכל תעשיות הטק ברחבי העולם. החל מהפעלת מנועי חיפוש באינטרנט, צ'אטבוטים, ויישומי מטאוורס. ב-2023 בינה מלאכותית הולכת להשפיע יותר מאי פעם ותעצב את העתיד של תחומים רבים. אנחנו נסקור כאן מספר תחומים שכדאי לשים עליהם עין.

איך בינה מלאכותית תשפיע על כוח העבודה

השילוב של AI ובוטים משנה במהירות את שוק העבודה, וההשפעה תורגש בכל המקצועות. מנהגי משלוחים ועד לאנשי מקצוע בתחום המשפט והרפואה, בינה מלאכותית מוכנה להחליף עבודות רבות. הדיון על תעסוקה והגנה תעשייתית יהיה חלק קריטי בשיח הלאומי בשנת 2023. הכרחי שיוקמו מאמצים אמפתיים ומונעי קהילה ולהבטיח שיש להם גישה לשיפור מיומנות והזדמנויות חדשות.

איך AI ישתלב בבתי הספר ומוסדות חינוך

בינה מלאכותית עברה דרך ארוכה ממתן תשובות תסריטאיות פשוטות לכתיבת חיבורים שלמים עם טיעונים לוגיים. עליית הבינה המלאכותית בחינוך עוררה חששות לגבי השפעותיה על שיטות פדגוגיות מסורתיות. ב2023, מוסדות חינוך יצטרכו להתמודד עם ההשפעות הללו ולעצב תוכניות לימודים חדשות לעתיד הבינה המלאכותית.

בינה מלאכותית דרוש רובוט

בינה מלאכותית לילדים

הורים כבר מתמודדים אתגרים של התמכרויות לטלפונים סלולריים ולמדיה חברתית, בריונות ברשת והטרדות מקוונות במטאוורס. עם השילוב של AI וכלי AI מתקדמים, הילדים יתמודדו עם אתגרים בינאישיים חדשים. ב2023, מורים ומנהיגי קהילה יצטרכו למצוא איזון בין עידוד קשרים בריאים ולא מקוונים ושימוש אחראי.

יוצר פורטרט דיגיטלי ופרטיות משתמשים

עם השימוש הנרחב בסמארטפונים ובמדיה חברתית. לחברות טכנולוגיה יש גישה לכמויות אדירות של מידע על המשתמשים שלהן, כולל תמונות. ההתקדמות האחרונה בפורטרטים שנוצרו על ידי בינה מלאכותית, כמו ה"אווטארים הקסומים" של Lensa, עוררה שאלות בנוגע לפרטיות. בשנת 2023, אבטחת המידע הולכת להעלות דיוניום ויכוחים על הגנת הנתונים. ככל שה-AI מתקדם יותר ומזהה אנשים.  *בקריצה לעבר ה Web 3.0 שאמור לתת מענה כאשר המידע אינו נשמר אצל ענקיות הטכנולוגיה.

אפליקציית לנסה
מתוך אפליקציית Lensa

בינה מלאכותית באמנות וזכויות יוצרים

עליית הבינה המלאכותית בעולם האמנות מביאה קצת צרות. אמנים ומבקרי אמנות מסורתיים מפקפקים בתקפותה כצורת ביטוי יצירתי ומעוררים דאגות לגבי בעלות אינטלקטואלית ואמנותית. בשנת 2023, הדיון הציבורי על ההשלכות האתיות וההגינות הכלכלית של אמנות AI תהיה מכריעה. עולם האומנות מקבל ביטוי במקומות בהם הצד הויזואלי מוביל את הדרך, לרבות פלטפורמות כמו אינסטגרם, פינטרסט וטאמבלר, בנו את ההצלחה שלהם על יצירות אמנות וכיום הסיטואציה דורשת מהם להיערכות מחודשת. התרומה של בינה מלאכותית לאינסטגרם היא חסרת פשרות. מלבד השליטה בהצפת התכנים בפלטפורמה. הבינה המלאכותית מהווה חלק משמעותי בהגנה על זכויות היוצרים.

הם יש צדק אלגוריתמי?

לAI יש פוטנציאל להנציח אפליה והטיה בתחומים שונים, כולל גיוס עובדים, אכיפת חוק ושירותי בריאות. בשנת 2023, גם טכנולוגים וגם קובעי מדיניות יצטרכו לפתח כלים חדשים. ביקורת אלגוריתמים מחייבת את משתמשים באחריות.

בינה מלאכותית במוצרים ציבוריים

ב2023, הפילנתרופיה תמלא תפקיד גדול יותר ויותר בהכוונת הפיתוח של טכנולוגיות חדשות. האתגרים האנושיים שצפויים לבוא הם כנראה ארוכי טווח. החברה האזרחית צפויה לתמוך במאמצי איסוף נתונים ויצירת כלי חיזוי חדשים. תחומי הסתגלות אקלים ודאגה לבריאות עולמית הם במרכז הדיונים.

אפקטים לאינסטגרם חיים בזכות בינה מלאכותית

מציאות רבודה (AR), מציאות מדומה (VR) ומציאות מעורבת (MR) הן כולן טכנולוגיות הבנויות דרך AI. הן מתפתחות במהירות שמשנות את הדרך בה אנו מתקשרים עם העולם. כאשר טכנולוגיות מתחברות יחד, יש להן פוטנציאל ליצור חוויות סוחפות ואינטראקטיביות.  דוגמא קלאסית היא אפקטים לאינסטגרם והדרך שבה AI עוזר לדייק את החוויה, בתוך אפקט אינסטגרם ישנם שימושים בזיהוי פנים, המרחק של המשתמש מהמצלמה, סריקת הגוף של המשתמש, הבנת הרקע והעומק של המצלמה ועוד יכולות מתקדמות של למידת מכונה.

AI ממלא תפקיד מכריע  בכך שהוא מאפשר למכונות לעבד כמויות עצומות של נתונים. כמו כן לקבל החלטות מושכלות במינימום זמן. ב-AR, אלגוריתמי AI יכולים לשמש כדי לעקוב ולזהות אובייקטים בעולם האמיתי. כמו כן להכיל עליהם טקסטורות ומודלים תלת מימדיים בזמן אמת. בנוסף לספק מידע למשתמשים על הסביבה שלהם. עם אפקטים לאינסטגרם המשתמש נהנה מיכולות התלויות בעיקר במכשיר שלו. במקרים אחרים כמו משקפי XR, מציאות רבודה יכולה להיות הרבה יותר עוצמתית. גם ככלי בעל ערך לחינוך, הדרכה ובידור. מציאות מדומה לעומת זאת, יוצרת סביבה וירטואלית לחלוטין שמשתמשים יכולים לקיים איתה אינטראקציה. ניתן להשתמש בבינה מלאכותית ליצירת סביבות וירטואליות מציאותיות ומגוונות במהירות. מציאות מעורבת משלבת היבטים של AR ו-VR. ניתן להשתמש באלגוריתמי AI כדי למזג בצורה חלקה אובייקטים וירטואליים ופיזיים ולספק למשתמשים חוויה מציאותית יותר.

בינה מלאכותית במציאות רבודה

מהפכה עומדת להתחולל בדרך שבה אנו חיים, עובדים ומשחקים עם הטכנולוגיה. מערכות AR ו-MR המופעלות על ידי בינה מלאכותית יכולות לספק לעובדים מידע בזמן אמת. הדרכה ותמיכה בזמן העבודה, בעוד שמערכות VR המופעלות על ידי בינה מלאכותית יכולות ליצור סביבות וירטואליות מציאותיות יותר וסוחפות יותר למשחקים, בידור וחינוך. עם ההתקדמות המתמשכת ב-AI והטכנולוגיות הנלוות הללו, האפשרויות לחדשנות הן כמעט בלתי מוגבלות. השילוב של AI, AR, VR ו-MR כנראה ישחק תפקיד מפתח בעיצוב עתיד הטכנולוגיה והאינטראקציות שלנו עם העולם שסביבנו.

חלוקת הבינה המלאכותית: דאגה גוברת

בינה מלאכותית חולל מהפכה בהיבטים שונים של חיינו  החל משיפור הפרודוקטיביות בעבודה ועד לעזור לנו להימנע מתנועה במהלך הנסיעה היומית שלנו. עם זאת, הפער ההולך וגובר בין אלה שיש להם גישה לAI לבין אלה שאין להם הופך לדאגה מרכזית לפיתוח וקידמה גלובליים. על פי דו"ח שנערך לאחרונה על ידי הפורום הכלכלי העולמי, כמעט 3 מיליארד אנשים ברחבי העולם עדיין אין להם גישה לאינטרנט. הפער הזה בגישה דיגיטלית ואוריינות AI מהווה אתגר משמעותי לצמיחה והתקדמות שוויוניות. בשנת 2023, חיוני שמנהיגים במגזר הציבורי, הפרטי והפילנתרופי ינקטו פעולה מהירה לשיפור הגישה הדיגיטלית ואוריינות בינה מלאכותית ברחבי העולם.

הופעתה של בינה מלאכותית בשירותי הממשלה

מבחינה היסטורית, ממשלות איחרו לאמץ טכנולוגיות חדשות. עם זאת, AI מציגה הזדמנות ייחודית לממשלות לנתח נתונים בזמן אמת, לחזות צרכים עתידיים ולספק שירותים באיכות גבוהה לאזרחיהן. כדי לנצל את היתרונות הללו, מנהיגי השירות הציבורי יזדקקו למאגר מגוון יותר של כישרונות טכניים ותכניות המאפשרות לטכנולוגים לנוע בצורה חלקה בין המגזר הפרטי לציבורי. הקצב המהיר של חדשנות ב-AI דורש מאיתנו להיערך לעתיד שבו AI ממלאת תפקיד בולט יותר בשירותי הממשלה.

ככל שה-AI ממשיך לצבור אחיזה, מתברר יותר ויותר שהטכנולוגיה הזו כאן כדי להישאר. כדי להבטיח שAI משרתת את כל חברי החברה, חיוני שנהיה למעצבים שותפים של העתיד המשותף, מונע הבינה המלאכותית שלנו בשנת 2023. 

על ידי עבודה משותפת, נוכל להבטיח שבינה מלאכותית מפותחת באופן שיועיל לכולם ויוצר עולם שוויוני ומשגשג יותר לכולם.