מציאות רבודה עד לפילטר באינסטגרם

מציאות רבודה ומציאות מדומה הן טכנולוגיות שקיימות בעולם עשרות שנים, הרבה לפני הפילטרים באינסטגרם… מי שטבע את המונח "מציאות מדומה" כבר ב-1989 היה ג'רון לנייר, מדען מחשבים יהודי-אמריקני עם זיקה למוזיקה קלאסית ולכלי נגינה נדירים.

ג'רון לניר ממציא מציאודת רבודה
המציאות מדומה או שזה רק אני? ג'רון לנייר

לנייר עזב את ענקית המשחקים אטארי בשנת 1985, ויחד עם תומס צימרמן, הקימו השניים את VPL Reseach , החברה הראשונה ששיווקה ערכת מציאות מדומה שכללה משקפיים וכפפות. הם הגדירו מחדש את התפיסה האנושית, לאן הטכנולוגיה עשויה לקחת אותנו.

אם אתם חוששים מהמחיר של ערכת מציאות מדומה כמו אוקולוס ריפט, קחו בחשבון שבסוף שנות השמונים אנשים שילמו 100 אלף דולר עבור ערכת משקפי מציאות מדומה וכפפה אלקטרונית, וכל זאת בכדי להטעות את מוחם במחשבה שהם נמצאים בחלל המדמה את מה שהם רואים על המסך.

מציאות רבודה וכל המושגים ששווה להכיר בעולמות ה-AR/VR

אף שהטכנולוגיה הזו קיימת סביבנו כבר שנים רבות, חלק גדול ממנה הוא עדיין בגדר תעלומה עבור מרבית האנשים. כתוצאה מכך, מילים "מפוצצות" מהתחום יכולות להווה מכשול להבנה נכונה של מלוא הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיות הללו, והמשמעות היא החמצה של הזדמנויות לעסקים ולאנשים פרטיים.

עיבוד תלת מימד בזמן אמת – 3D Real-Time Rendering

עיבוד בזמן אמת של תמונות תלת מימד – מה שנקרא בסלאנג מקצועי "רינדור", משמעותו שהתמונות שאנחנו רואים עוברות תהליך עיבוד מהיר מספיק כדי שהמשתמש יוכל לחוות אינטראקציה ולנוע בסביבה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בלחיצה על כפתור שמשנה את התאורה בחלל או בהשלכה של אובייקט לעבר המרחב, ממש כמו במציאות. אל תתבלבלו עם אנימציות תלת מימדיות שהן אינן אינטראקטיביות ועברו עיבוד מראש.

מציאות רבודה AR

מציאות רבודה בתוך פילטר לאינסטגרם

הוספת שכבת תצוגה אינטראקטיבית על גבי המציאות הנוכחית, באה לידי ביטוי דרך מסך דיגיטלי או משקפיים, כמו למשל מצלמה של טלפון חכם דרך אפליקציית AR או פילטר לאינסטגרם.

בייקינג Baking

פילטר באינסטגרם הכנה לקראת רינדור

תהליך בעיצוב תלת מימד של עיבוד ושמירה על פרטים כמו הצללה או תאורה על חפצים בסצנת תלת מימדית. בייקינג עוזר להפוך אובייקטים תלת מימדיים לאובייקטים אמתיים בתוך הסצנה.

משוב הפטי – Haptic Feedback

משוב הפטי

מגע הפטי או משוב הפטי הוא טכנולוגיה המתרגמת מגע ואינטראקציה של משתמש ליישומי מחשב. הם מכונים גם תקשורת קינסטטית או3D Touch  המתייחסים לכל טכנולוגיה שיכולה ליצור חוויה דרך מגע על ידי תנועות והפעלת כוח פיזי על ידי המשתמש. רטט, מגע או כוח התנגדותי מחקים את החיים האמיתיים, מה שהופך את החוויה הווירטואלית למציאותית ומדהימה. ממש באותו אופן שערכת ראש של VR יוצרת תחושה וירטואלית של ראייה וצליל, כך גם מכשירים שעליהם מותקן בקר הפטי יוצרים תחושת מגע וירטואלית.

צַג רֹאשׁ (HMD)

מציאות מדומה באמצעות צג

צג ראש הוא תצוגת מחשב שאפשר ללבוש על הראש. המכשיר יכול להיות עצמאי, נייד או מחובר למחשב. דוגמאות פופולריות כמו  HTC Vive וה- Oculus Rift שנקרא לעתים קרובות "משקפי HMD – Head-Mounted Display  , הם ככל הנראה האובייקטים המזוהים ביותר עם מציאות מדומה.

טבילה Immersion

מציאות רבודה בבויילר רום
הבוילר רום של דיקסון בשיתוף עם Transmoderna

טבילה היא התפיסה האנושית של נוכחות פיזית בעולמות וירטואליים. טבילה נוצרת על ידי הקפת המשתמש בחוויה באמצעות מערכת מציאות מדומה הכוללת תמונות, צלילים או גירויים דומים המדמים סביבה מרתקת. חוויות מעניקות מגוון הזדמנויות ללמידה ותכנון של מערכות מורכבות שדורשות יותר משני מימדים.

מרקרים (סמנים) – Markers

פילטר לאינסטגרם משתמש במרקרים

המרקרים הם תמונות שמוטמעות בתוך המערכת ויפעילו חוויית מציאות רבודה כאשר המצלמה תזהה אותן. מרקרים מחברים בין העולם האמיתי והווירטואלי. לרוב מדובר בתמונות רגילות או בחפצים קטנים שמוטעמים בסצנה מראש, כך שהמצלמות יוכלו לזהות אותן. חשוב לדעת שטכנולוגיית מציאות רבודה אינה תלויה במרקרים בכדי לייצר אינטראקטיביות, אלא היא ממפה את הסביבה הפיזית בזמן אמת ומשתמשת במצלמות ובחיישנים כדי למקם אובייקט וירטואלי בסביבה גם ללא מרקרים.

מציאות מעורבת (MR)

מציאות רבודה מציאות מעורבת

מציאות מעורבת (Mixed Reality) כפי ששמה מרמז, ממזגת עולמות אמיתיים ווירטואליים, שבהם אובייקטים פיזיים ודיגיטליים מתקשרים בזמן אמת. היכולת של התוכן הווירטואלי והעולם האמיתי להגיב בזמן אמת היא שמבדילה בין מציאות מעורבת לבין מציאות רבודה. טכנולוגיה מפתחת זו דורשת חומרה לבישה כגון אוזניות או משקפיים.

מעקב תנועה (Motion Tracking)

מציאות רבודה מעקב תמונה

מעקב אחר תנועה הוא חלק מהותי מהחוויה הוויזואלית המוטמעת במציאות. מעקב אחר ראשו, גופו או חלקי גופו של המשתמש, מאפשר את ההמרה שלהם לסביבה תלת מימדית. שימוש דומה קורה עם פילטרים באינסטגרם. חוויות מעצימות ואינטראקטיביות כמו אלה מציעות את היתרון הממשי בשיווק, תכנון והבנה של מוצרים.

מעקב לפי מיקום (Position Tracking)

מציאות רבודה מעקב

טכנולוגיה מעקב לפי מיקום מאפשרת למכשירים לאמוד את מיקומם ביחס לעצמים בסביבה שלהם. בפועל, מתבצעים מעקב וחישוב הקואורדינטות של התנועה בחלל, מה שמאפשר לשנות מיקומים של אובייקטים במרחב הווירטואלי. במקום לעמוד במקום אחד ולהסתובב סביב עצמכם עם בקר, ערכה כמו אוקולוס ריפט מאפשרת לקום ולהסתובב במרחב הווירטואלי, בדיוק כמו שהייתם עושים בחיים האמיתיים. טכנולוגיה זו תורמת לחוויה אדירה המבחינה בין מציאות מדומה לתצוגות תלת מימד סטנדרטיות. חלק גדול מהשימושים בטכנולוגיית ה-Positional Tracking  בעולמות אחרים הם לשמור מרחק מעצמים, כמו למשל רחפנים המתבססים על טכנולוגיה זו כדי לנוע בשטחים צפופים בצורה חלקה.

רינדור (Rendering)

פילטר באינסטגרם רינדור

רינדור הוא מונח נפוץ בעולמות עריכת הווידאו אך כשמדובר ב-VR ו-AR, רינדור הוא חישוב מתמטי שמבוצע על ידי תוכנת תלת מימד לתרגום סצנה. זהו החלק הסופי בתרשים הזרימה בעבודה עם תלת מימד שמביא לחיים מודלים תלת-מימדיים. הביצועים, בסופו של דבר, תלויים במכשיר המפעיל את התוכנה.

שש דרגות חופש (6DOF)

מציאות רבודה דרגות חופש

החופש של אובייקט לנוע בחלל תלת ממדי (Six Degrees of Freedom) השימוש בטכנולוגיה מאפשרת לאובייקט לנוע בחופשיות קדימה, אחורה, למעלה, למטה, שמאל וימין, בשילוב סיבוב סביב צירים. שש דרגות החופש הללו יוצרות מידה חדשה של תחכום במעקב אחרי התנועה, לדוגמא בתוך פילטר האינסטגרם של THE BOX יש שימוש בתנועות הרש ב Z AXIS הזה 

מציאות מדומה (VR)

מציאות רבודה \ מציאות מדומה
מערכת מציאות מדומה בשנות ה90.

הדמיה ממוחשבת של משהו אמיתי או דמיוני, המאפשר למשתמש לתקשר איתו בזמן אמת. בניגוד לממשקי משתמש מסורתיים, VR מציב את המשתמש בתוך חוויה, במקום לצפות בה על מסך. כך נוצרת חוויה מציאותית וכוללת על ידי הדמיה של חושי הראייה, השמיעה והמגע.

WebAR

מציאות רבודה - WEBAR

WebAR  מאפשר חוויית מציאות רבודה שניתן לגשת אליה באמצעות דפדפן סלולרי וקישור פשוט, ללא צורך באפליקציה והורדות מיותרות.  WebAR נותן סוף סוף נותן מענה לאחד המכשולים המעצבנים ביותר של מציאות רבודה – לשכנע משתמשים להוריד אפליקציה נוספת לשימוש חד פעמי. באמצעות WebAR ניתן לקבל יכולות מציאות רבודה באמצעות דפדפן סלולרי נייד, המשתמשים יכולים לייצר אינטראקציה עם התוכן ולהציג פרטי מוצר מבלי שהם צריכים להוריד שום דבר נוסף. בפועל, כל מה שהמשתמש צריך לעשות זה ללחוץ על קישור לפתיחת מימד חדש.

Spark AR

Animated GIF

ספארק איי.אר. היא התוכנה שבה מייצרים פילטרים באינסטגרם ובפייסבוק. זו פלטפורמת מציאות רבודה המאפשרת לייצר בקלות יחסית אפקטים ופילטרים, ספארק סטודיו מתאימה למעצבים, מתכנתים, עורכים ואמנים שיש להם זיקה קלה לטכנולוגיה.