משקפיים חכמים ופרוייקט אריאה

בשנים האחרונות אנו עדים לדהירה של פיסבוק אל עבר לפסגת ה-AR העולמית, הכותרות האחרונות הן סביב פרוייקט אריאה (Aria Project) משקפיים חכמים עם חיישנים מתקדמים בהם משתמשת פייסבוק כדי לאמן את מערכות הבינה המלאכותית שלה לשימוש עתידי במשקפיים חכמים או מוצרים לבישים אחרים.

טכנולגיית מציאות רבודה דורשת כמות גדולה של חיישנים כדי לתפקד. מצלמות חיצוניית בכדי לראות את העולם מסביבנו ומצלמות פנימיות כדי לסרוק את אישוני העיניים שלנו והכיוון לעברו אנחנו מסתכלים, מד המיקום שלנו, מיקרופון זעיר כדי לקבל פקודות מאיתנו ועוד שלל רכיבים מתקדמיים, תחשבו גוגל גלאס אבל הרבה פחות קריפי.

אגב גוגל, פייסבוק כנראה לקה בחשבון את התגובות שקיבלה גוגל בנסיון הראשון שלה להכניס משקפיים חכמים לעולם. ההשלכות המרכזיות היו על הפגיעה בפרטיות, אנשים המסתובבים עם מצלמה על הראש ומתעדים הכל וכל הזמן נתפס כדבר בעייתי ועוד מקרה קלאסי שהטכנולוגיה מקדימה את החקיקה כמו ברחפנים.

פרויקט אריאה כרגע משמש כאב טיפוס למשקפיים החכמים שפייסבוק מתכננת להוציא ומתמקד בשני נושאים מרכזיים: הראשון הוא איסוף נתונים כדי לאמן את הבינה המלאכותית של פייסבוק והשני הערכה מוקדמת של איך הציבור תופס את המשקפיים ואילו חששות יש להם מהטכנולוגיה. הייתם מוכנים להשתתף בניסוי?

האירוע השנתי והמדובר Facebook Connect נערך החודש ב-16 בספטמבר, במצגת הפתיחה מארק צוקרברג סיפר על ההתפתחויות סביב המשקפיים החכמים של פייסבוק. לפני שנתיים נפגש צוקרברג עם כמה מיצרניות המשקפיים הטובות ביותר בעולם, המסע הזה הביא אותו למילאנו, שם נפגש צוקרברג עם לאונרדו דל וצ'יו, מייסד חברת EssilorLuxottica הנחשבת למובילה בעולם בייצור משקפיים.

משקפיים חכמים לאנשים חכמים צוקרברג ולאונרדו דל וצ'יו בדרך למשקפי AR
משקפיים חכמים לאנשים חכמים?  מאי 2019 – צוקרברג ולאונרדו דל וצ'יו בדרך לייצר משקפי AR שכולנו נרצה לקנות

לוקסוטיקה מייצרים משקפיים עבור ריי-באן, אוקלי, בולטון ועוד רבים, הם מעצבים ובונים מסגרות לכל מותגי האופנה הגדולים מארמני ועד ורסאצ'ה.

אחרי שבילה עם הצוות של לוקסוטיקה וביקר במפעל שלהם, צוקרברג ידע שהם השותף הנכון עבור פייסבוק כדי להביא את הטכנולוגיה הטובה ביותר בשילוב המשקפיים הטובים ביותר.

צוקרברג מחזק את התובנה שבעתיד אנשים לא ילבשו זוג משקפיים אחד, ולכן הם צריכים לתמוך בהרבה סגנונות עיצוב שונים למשקפיים החכמים שלהם וזו ההתמחות של חברת לוקסוטיקה.

המוצר הסופי לא נחשף וצוקרברג אמר שלא ישתף עוד מידע אך הוא התרגש לספר שפייסבוק כבר חתמה על הסכם שותפות רב שנתי וזו יריית הפתיחה לבנייה ושחרור הגירסה הראשונה של המשקפיים החכמים כבר בשנה הבאה.

בהמשך הציג צוקרברג סרטון טיזר לשיתוף הפעולה בין ענקית המשקפיים ריי-באן לבין פייסבוק. כנראה התוצר הסופי של פרוייקט אריאה, לא בטוח שמדובר במשקפי מציאות רבודה כמו שאנחנו מכירים אותם, אך זה הולך להיות מהלך היסטורי ואבן דרך במסע של פייסבוק במציאות המורחבת, פייסבוק מתכננת לשלב את טכנולוגיות הליבה שלה היישר לצורה הרגילה והמוכרת של המשקפיים, אנחנו מכירים את העוצמה של פייסבוק בהחדרת מוצרים וטרנדים לשוק ובהחלט יהיה מעניין לראות איך אנשים ישתמשו במשקפי AR בעתיד.

מעל 400 אלף יוצרי פילטרים מ-190 מדינות נמצאים בספארק אי.אר.

משקפיים חכמים על סטרואידים

אם כבר עוסקים במציאות רבודה ומשקפיים חכמים, לפייסבוק יש כבר ייתרון עצום , גם כי רכשה את אוקולס ב-2014, וגם בגלל האקו סיסטם העצום של ממלכת הפילטרים Spark AR.

לפי נתוני פייסבוק נכון לספטמבר 2020 קיימים כרגע מעל 400 אלף יוצרי פילטרים מ-190 מדינות שונות ברחבי העולם כאשר 55% מתוכן הן נשים.

יותר מ-600 מליון אנשים השתמשו ביישומי המציאות הרבודה של פייסבוק, זה כולל את אוקולס, פורטל וכמובן פילטרים באינסטגרם ב-Spark AR.

נתוני פילטרים באינסטגרם
מתוך כל יוצרי הפילטרים, 150 הגיעו למיליארד חשיפות בפילטר שלהם

כל חודש אלפי אנשים יוצרים דברים מדהימים בפלטפורמה הזו וזה מה שיפה ב-Spark AR, כל אחד יכול להשתמש בתוכנה כדי לבנות פילטרים. השימוש בטכנולוגיה הוא לא רק לכיף והומור, לדוגמא לאינסטגרם יש טכנולוגיית קניות שלפני שאתם קונים תוכלו לראות איך רהיטים נראים בחדר שלכם או איך איפור או משקפיים הולכים להיראות על הפנים שלכם, אפשר רק לדמיין לאן היצירתיות הזו מתפתחת וצוקרברג אומר שזה הולך להשתפר הרבה יותר כי ה-AR הפך למיינסטרים.

400 אלף יוצרים הוציאו מליון ומאתיים פילטרים לאינסטגרם.
400 אלף יוצרים הוציאו מליון ומאתיים פילטרים לאינסטגרם.

בזמן הקרובה אנחנו נראה יותר ויותר חשיפות על המתרחש סביב פרוייקט אריאה והמשקפיים החכמים,  בפייסבוק אומרים: "בסופו של דבר, פרויקט אריאה יעזור לנו לפתח את המדיניות ואמצעי ההגנה הדרושים ואולי גם את הנורמות החברתיות בכדי לשלוט על השימוש במשקפי AR ובמכשירים לבישים שיצאו בעתיד" החל מהחודש מאות עובדי פייסבוק יתחילו להרכיב את משקפי אריאה בחיי היום יום שלהם, כולל בפומבי. פייסבוק רוצה להיות גלויה בנוגע לעבודתה עם מציאות רבודה, עד כדי כך שהעובדים שיסתובבו עם המשקפיים ידרשו ללבוש חולצת זיהוי ותג כדי להתריע בפני הסובבים אותם כי הם מצלמים ומקליטים הכל.